TRITON rock band

Stránky rockové kapely TRITON

Trocha historie

1979 - 1981

24.1. 1979 založili Milan Chmelenský (baskytara, zpěv) a Zdeněk Sýkora (kytara,zpěv) v Sokolově skupinu Triton...

 

 

 

 

1979 
24.1. založili Milan Chmelenský (baskytara, zpěv) a Zdeněk Sýkora (kytara,zpěv) v Sokolově skupinu Triton. Oba, do té doby členové tria „Plevel“ přizvali ke spolupráci dva členy rozpadlé skupiny Extáze a Realita. Za bicí nástroje zasedl Vlastimil Vybíral a sólové kytary se ujal Jiři Zickler. V únoru se pátým členem skupiny stal flétnista Petr Nosavcov ze skupiny Rébus. Už 8.3. odehrál Triton své první vystoupení na sále OSP v Sokolově a pár dnů poté se z něj stal opět kvartet. Odešel Petr Nosavcov. Následovala vystoupení v Kamenici a v ZK ČSD ve Hvězdě, která se na dlouhá leta stala zřizovatelem skupiny. 27.4. absolvoval Triton přehrávky na sále ZK CHZ Akryl v Sokolově a dostal povolení k veřejným produkcím. Prvním stálým kšeftem se pro skupinu stala kavárna Karpinsk (dnes Alfa) a potom kavárna Dukla v Sokolově. Byl přijat technik Radek Holub. 19.5. se Triton zúčastnil 2.ročníku fotbalového turnaje muzikantů v Lokti. V boji o šesté místo porazil skupinu Radikál 3:2. V červnu byl do řad kapely přijat další sólový kytarista Petr „Charlie“ Radkov, který přišel ze skupiny Franty Oškery. V září se skupinou skončil Jiří Zickler, který se stěhoval do Plzně. Ve dnech 14.-16.9 se Triton zúčastnil 7.ročníku železničářských kapel v České Třebové, kde získal uznání za působivou interpretaci rockové hudby. V říjnu už hrál s kapelou nový kytarista. Na místo Petr Radkova, který náhle odešel ke skupině Milana Trubáka, přišel Jiří Řezníček ze Sokolova. Za celý rok odehrál Triton 89 vystoupení a jako hosté si s kapelou zahráli nebo zazpívali: František Jokl, zpěvačky Blanka a Dáša, Petr Bumba, Miloslav Bešťák, Josef Ševčík, Jaroslav Novák a Dobroslav „Džusba“ Junger.

1980
V únoru přišel ke kapele další kytarista Miloslav Štástka z Chodova a posledního března se s Tritonem rozloučil bubeník Vlastimil Vybíral. Na jeho místo zasedl zpěvák Zdeněk Sýkora a v této nové sestavě hrála kapela až do konce roku. Kromě vystoupeních na domácím pódiu ve Hvězdě, nebo v Kraslicích to byly kavárny Dukla v Sokolově a Daliborka v Chodově. Potěšující bylo pozvání ke koncertování v ÚKDŽ v Praze, kde Triton zahrál vedle dalších kapel pro účastníky československé spartakiády. V září pak byla kapela nucena absolvovat mimořádné přehrávky, kvůli změnám v sestavě. I na místě technika byla nutná změna, kdy Radka Holuba nahradil Karel Kolářík z Chodova. S Tritonem si občas zahrál i saxofonista Jiří Džudža. Celkem skupina za tento rok odehrála 93 vystoupení.

1981
Bohatý rok ve kterém Triton odehrál 104 vystoupení včetně dvou veřejných přehrávek na sále ZK Přátelství v Citicích. Nejvíce večerů odehrála kapela v chodovské Daliborce a v kavárně Karpinsk v Sokolově, ale také v Habartově, Junior-klubu v Chebu a v sokolovském divadle. Nejvýznamnějším vystoupením bylo pozvání k finálovému koncertu časopisu Mladý svět, kdy do celostátní soutěže „Písničky na teď“ byly z 813 příspěvků vybrány dvě vlastní skladby skupiny „Srdce a kámen“ a „Dálnice“. A tak 19.9. odehrál Triton své další vystoupení v Praze na Slovanském ostrově „Na Žofíně“ vedle takových hvězd jako byly např. Brontosauři, Bratři Ebenové, Jana Koubková, Jablkoň nebo skupina Gen. Pořad nahrával také československý rozhlas. V tomto roce M.Chmelenský a Z.Sýkora úspěšně dokončili v Karlových Varech kurs kapelníků. Celý rok odehrála skupina v sestavě Sýkora, Chmelenský, Řezníček, Štástka s vyjímkou května a června, kdy s Tritonem navíc učinkovala zpěvačka Vlaďka Kuřáková z Chodova.

Napsal: Milan Chmelenský

 
O stránky pečuje: Jan Martinec